Hyundai Motor News

News

Hyundai Motor na Ženevském autosalonu odhaluje koncept s novou generací palivových článků

07.03.2017

  • Hyundai Motor ukazuje další vizi budoucí mobility s nulovými emisemi
  • Nejmodernější technika vodíkových palivových článků poskytuje ještě vyšší úroveň výkonu a hospodárnosti
  • Futuristická studie FE Fuel Cell Concept naznačuje směr vývoje další fáze programu ekologických vozidel Hyundai Motor

Hyundai Motor dnes odhalil futuristickou studii FE Fuel Cell Concept, která naznačuje podobu nové generace vozidel s pohonem na vodík. Společnost Hyundai, zaujímající postavení globálního lídra v oblasti vodíkové dopravy, tím na Ženevském autosalonu 2017 potvrzuje své zaměření na vývoj vozidel s palivovými články. Studie FE Fuel Cell Concept představuje pro Hyundai Motor další krok k realizaci nejvyšší ambice, a to přispět ke vzniku společnosti založené na energii z vodíku s nulovými emisemi.

Společnost Hyundai Motor Company se podílela začátkem roku 2017 v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu na spuštění globální iniciativy Hydrogen Council na podporu vývoje a komercializace osobních vozů s palivovými články jako alternativy vozidel jezdících na fosilní paliva. Hyundai má za sebou dvě desetiletí v čele vývoje vozidel s pohonem na vodík, jehož nejaktuálnějším plodem je model ix35 Fuel Cell (na některých trzích se prodává také pod označením Tucson Fuel Cell). Ten se v roce 2013 stal prvním velkosériově vyráběným vozidlem na světě s pohonem na vodík, přičemž se v současnosti prodává už v 17 zemích po celém světě. 

Woong Chul Yang, zástupce generálního ředitele společnosti Hyundai Motor Company, k tomu řekl: „Hyundai Motor má tradici ve výrobě inovativních a hospodárných vozidel, která urychlují pokrok automobilového průmyslu v oblasti ochrany životního prostředí. Studie FE Fuel Cell Concept je důležitou evolucí našeho průkopnického úsilí o vývoj vodíkové mobility a posouvá nás blíž k realizaci naší vize ‚vodíkové společnosti‘, v níž bude doprava čistá, hospodárná a přínosná pro životy našich zákazníků.“

Studie FE Fuel Cell Concept je dalším plodem našeho vývoje vozidel s palivovými články a je součástí programu ekologických vozů společnosti Hyundai Motor, v jehož rámci bude do roku 2020 představeno 14 nebo i více nových modelů s ekologickým zaměřením. Program reaguje na rostoucí globální poptávku po hospodárných ekologických vozidlech a navazuje na představení inovativní modelové řady IONIQ, prvního vozu, který bude už brzy nabízet výběr ze tří druhů elektrifikovaného pohonu v jednom druhu karoserie.

Ladné tvary studie FE Fuel Cell Concept jsou inspirovány přírodou a vodou, která je jedinou složkou emisí tohoto vozu. Čisté a klidné tvarové řešení zdůrazňuje skutečnost, že tento vůz neznečišťuje životní prostředí. Ve všech částech vozidla je tvar podřízen funkci. Výsledkem je minimalistický styl. Ukázkou tohoto přístupu je dramatické tvarové řešení zádě studie FE Concept s elegantním zadním spoilerem a integrovanými ventilačními otvory. Výhodnějších aerodynamických vlastností je tak dosaženo inteligentní konstrukcí.

Název studie „FE“ znamená Future Eco a odráží inovativní nové technologie, které přispívají k ekologickým vlastnostem tohoto vozu, pramenícím z používání jedinečného paliva. Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů nové studie je vnitřní zvlhčovač vzduchu, který recykluje vodu, vypouštěnou vozidlem při získávání čisté energie z vodíku, za účelem vytvoření ještě komfortnějšího prostředí v interiéru.

FE Concept představuje čtvrtou generaci techniky palivových článků společnosti Hyundai Motor, která je výsledkem intenzivního výzkumu, vývoje a zkušebního provozu v reálných podmínkách po celém světě. V porovnání s aktuální generací systému, používanou v modelu Tucson ix35 Fuel Cell, jsou nové palivové články o 20 % lehčí a dosahují o 10 % vyšší účinnosti. Hustota výkonu sady palivových článků byla navíc zvýšena o 30 %, čímž se výrazně prodloužil dojezd vozidla.

FE Concept je také vybaven přenosnými sadami akumulátorů, které jsou nabíjeny z palivových článků vozidla a určeny k napájení přenosných zařízení cestujících. Toto řešení umocňuje ekologické vlastnosti vozidla a dokládá jeho zaměření na komfort i praktičnost. V zavazadlovém prostoru je umístěn integrovaný nosič s nabíječkou pro elektrický skútr. Tento detail ukazuje, jak Hyundai Motor komplexně vyvíjí řešení pro mobilitu zítřka, která vycházejí vstříc budoucímu životnímu stylu.

Nová koncepční studie je víc než jen nádherným a inovativním automobilem – disponuje také mimořádnými schopnostmi. Vůz ujede více než 800 kilometrů na jednu náplň palivových nádrží, což je důležitá výhoda při doposud omezeném rozsahu vodíkové infrastruktury. Prvky studie FE Fuel Cell Concept ovlivní podobu modelu SUV s palivovými články, který je připravován pro uvedení na trh v roce 2018. Tento vůz bude vybaven vyspělými asistenčními systémy Hyundai Smart Sense a s pohonem na vodík nabídne opravdu dlouhý dojezd.

copyright © 2018 PressWeb | Hyundai.cz